Aktualności:

Zobacz wszystkie »


Nowe oznaczenie oświetlenia UVB

 

 

W przeciwieństwie do 10 lat temu, kiedy wiedza na temat zwierząt była minimalna, obecnie znamy wymagania większości gatunków trzymanych w niewoli. Aby zapewnić gadom najlepsze możliwe rozwiązanie oświetleniowe, Exo Terra zmodyfikowała wszystkie spektrum i dodała kilka nowych żarówek w oparciu o najnowsze badania.


Nikt nie powinien już polegać na starej zasadzie 5,0 i 10,0 UVB, ponieważ te fikcyjne liczby jedynie niejasno wskazują wydajność UVB żarówki w zakresie 280-320nm. Jednakże długość fali odpowiedzialnej za fotosyntezę witaminy D3 wynosi od 290 do 310 nm, a szczytowa produkcja to 294 nm. Zasięg promieniowania UVB poniżej 290 nm jest niepożądany, a nawet może być szkodliwy, podczas gdy promieniowanie powyżej 310 nm niszczy witaminę D3. Pozytywne efekty oświetlenia UVB dla twojego gada zależą również od wielu innych czynników, takich jak to, czy żarówki są prawidłowo umieszczone, regularnie zmieniane i włączane przez wystarczającą liczbę godzin.

Nowa gama żarówek oświetleniowych Exo Terra wykorzystuje wyjątkowy nowy system oceny. W zaledwie trzech prostych krokach pomoże ci określić, która żarówka jest odpowiednia dla Twojego zwierzęcia. Najpierw sprawdź ocenę swojego zwierzęcia na wykresie wskaźnika UV poniżej. Po drugie, sprawdź istniejącą konfigurację dla średniej odległości do wygrzewania. Po trzecie, porównaj ocenę zwierzęcia i wysokość pozycjonowania żarówki z wartościami opisanymi na opakowaniu żarówki. Jeśli pasuje, znalazłeś odpowiednią żarówkę Exo Terra dla swojego gada!UVb Indeks

 

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z systemem oceny UV.

 

UVb Indeks

 

Liczby 100, 150 i 200 odnoszą się do średniej wydajności UVB w odległości 4 "lub 10 cm od żarówki Wszystkie nasze nowe żarówki UVB zostały zaprojektowane do maksymalnej fotosyntezy witaminy D3, koncentrując UVB w pobliżu 294 nm w zakresie promieniowania UV.Przy tej długości fali synteza witaminy D3 jest najbardziej aktywna!

Informacje o świetle ultrafioletowym

Promieniowanie ultrafioletowe to tylko około 3% energii słonecznej docierającej do powierzchni Ziemi. Znajduje się w wysokoenergetycznej części widma elektromagnetycznego, tuż poza światłem widzialnym.


Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy grupy długości fal:
UVA - ultrafiolet A o długich falach, waha się od 320-400 nm i jest istotny dla widzenia i dobrego samopoczucia gadów
UVB - promieniowanie ultrafioletowe o średniej fali B, waha się od 290-320 nm i jest wymagane w procesach metabolicznych
UVC - krótkofalowy ultrafiolet C, waha się w zakresie 180-290 nm i jest niebezpieczny dla wszystkich żywych organizmów

UVb Indeks

 

Wykazano, że gady mogą dostrzec zasięg ultrafioletu (300-400 nm), szczególnie w przypadku długofalowego promieniowania UVA. Wpływa to na sposób, w jaki gady widzą otoczenie.Ultrafiolet B lub UVB jest ważnym elementem światła słonecznego dla gadów. W naturze większość gadów syntetyzuje witaminę D3 ze składnika UVB światła słonecznego. Witamina D3 jest niezbędna do skutecznego metabolizmu wapnia w diecie u gadów. UVB reaguje z prekursorem witaminy D, 7-dehydrocholesterolem, w skórze, aby produkować prowitaminę D3. W zależności od ciepła i mechanizmu wspomagającego w skórze prowitamina D3 przekształca się w samą witaminę D3. Wątroba i nerki przekształcają witaminę D3 w jej aktywną postać, hormon (1,25, hydroksy-witamina D), który reguluje metabolizm wapnia.


Mięsożerne i wszystkożerne gady mają wysoki procent zapotrzebowania na witaminę D3 z pożywienia. Jednak rośliny nie zawierają D3 (cholekalcyferol), zamiast tego zawierają D2 (ergokalcyferol), który jest o wiele mniej skuteczny w metabolizmie wapnia niż D3. Owady i bezkręgowce w ogóle nie zawierają żadnej witaminy D3. Gady roślinożerne i owadożerne są więc znacznie bardziej zależne od syntezy witaminy D3 niż okazy mięsożerne.
Jeśli poziomy witaminy D3 jest niewystarczający, zwierzę może zachorować na metaboliczną chorobę kości. Objawy obejmują obrzęk, letarg, ogólne osłabienie, drżenie i zmiękczenie skorupy np. u żółwi. Mogą występować również inne poważne problemy metaboliczne.

Obok źródła światła UVB, musi być zapewniony w diecie odpowiedni poziom wapnia za pomocą suplementacji diety. Młode gady są najbardziej narażone, chociaż dorosłe osobniki też mogą być zagrożone, jeśli utrzymają się w stanie niedoboru przez dłuższy okres czasu. Samice składające jaja są również bardzo narażone na ryzyko ze względu na dodatkowe zapotrzebowanie na wapń niezbędne do produkcji jaj. Nadmiar UVB może powodować uszkodzenie oczu i skóry, raka i słabą reprodukcję.


UVB jest ogólnie definiowany jako zakres długości fal z 290-320nm, ale jest to zakres pomiędzy 290-305 nm, który jest najważniejszy. Wystarczające napromieniowanie w obrębie tego wąskiego pasma promieniowania UVB jest warunkiem fotosyntezy witaminy D3 w skórze. Chociaż promieniowanie o długości fali poniżej 310 nm sprzyja fotosyntezie witaminy D3, promieniowanie o długości powyżej 310 nm niszczy witaminę D3, która została już zsyntetyzowana w tkance skórnej lub uzyskana odżywczo.


Niektóre gatunki mogą regulować wystawienie na światło słoneczne, aby chronić się przed szkodliwym działaniem UVB. Pory roku, temperatura otoczenia i temperatura ciała mają wpływ na wystawianie na słońce i UVB. Wiele gatunków ma również fizyczne możliwości, aby chronić się przed uszkodzeniami UVB na ważnych organach, takich jak ciemno zabarwione warstwy absorbujące UVB w skórze. Promienie UVB również przyczyniają się do dobrego funkcjonowania układu odpornościowego i mogą stymulować zdrowie psychiczne poprzez produkcję beta-endorfin.